Žiarska dolina

Žiarská dolina sa nachádza na južnej strane Západných Tatier a je ľahko dostupná z Liptovskej obce Žiar. V tejto oblasti je oficiálne povolené vykonávať skialpinizmus a zimnú turistiku aj počas sezónnej uzávery Tatranského Národného Parku. Vďaka rôznorodému a rozsiahlému terénu si tu prídu na svoje jazdci a turisti rôznych vekových kategórii, skúsený aj začiatočníci. Samozrejme treba mať lavínovú výbavu, dobrý úsudok a sledovať lavínovú situáciu.

Výstup Žiarskou dolinou

21.Január.2017

Predpoveď počasia hlási slnko na horách a hmlu v údoliach. Ráno vyrážame z Oravy na Liptov. Nikto z nás v Žiarskej doline ešte nebol a preto sa všetci tešíme. Na parkovisko pri ústi Žiarskej doliny prichádzame okolo pol deviatej a za celodenné parkovanie platíme 3 eurá. S radosťou začíname výstup ku Žiarskej chate po snehom pokrytej asfaltovej ceste ktorá je značená modrou turistickou značkou. Z parkoviska ku chate je to približne 5.2 km.

Žiarska Dolina

Cestou obzeráme lavínové svahy Prašivej, masívne steny Baranca, a južné steny Troch kôp a Hrubej kopy. V Žiarskej doline je toho na výber skutočne veľa a aj napriek vysokej návštevnosti aká bola napríklad aj dnes sa tu dá nájsť pekná a čistá lajna.

Žlaby z Baranca

Zo Žiarskej chaty pokračujeme do Žiarskeho sedla a odťial pešo strmým výstupom na Plačlivé.

Žiarská Dolina

Počasie je znamenité a ideálne pre pohyb v horách. Snehový meter nám dokazuje že snehu je málo ale chvála Pánu aj za to čo je.

Snehový meter

V Žiarskom sedle je rušno. Tipujem, že v celej Žiarskej doline mohlo byť v ten deň okolo sto skialperov a snowboardistov.

Žiarské sedlo

Po asi polhodinovom výstupe zo Žiarského sedla dávame zaslúžený obed na vrchole Plačlivého (2125 m.n.m.). So záujmom sa pozerám na južnú stranu Volovca ktorú sme jazdili pred mesiacom. Dnes je tam viacej snehu a pravdepodobne by to bola skvelá jazda.

Volovec z Plačlivého

Z mora hmly ako dva ostrovy vytŕčajú naše beskydské poklady – Pilsko a Babia Hora.

Babia Hora a Pilsko z Plačlivého

Spoločná foto na vrchole a môžeme sa spustiť nadol.

Spoločná foto z Plačlivého

Kedže Plačlivé je už kompletne zjazdené, vyberáme si nenáročnú a čistú pláň traverzom popod vrchol.

Traverz s Plačlivého

Týždeň už nesnežilo, sneh je spevnený a bezpečne previazaný. Miestami hlavne na hrebeni sfúkaný na ľadové platne.

Kresby

Pozeráme si naše lajny a s úsmevom sa spúštame dole do doliny až na parkovisko. Videli sme, pojazdili sme a určite sa ešte vrátime:)