Volovec (2063 m.n.n)

Volovec je rozsiahly a masívny kopec nachádzajúci sa v hlavnom hrebeni Roháčov. Z jeho vrcholu je v peknom počasí krásny kruhový výhľad.

Sobota 17.12.2016

Našu dilemu či ideme jazdiť vlek alebo freeride vyriešil za nás výpadok elektriny v stredisku Roháče-Spálená. Po krátkej diskusii sme sa rozhodli pre výstup na Rákoň. Od Ťatliakovej chaty si prezeráme južné steny Volovca a začíname náš výstup do sedla Zábrať.

Zo sedla Zábrať pokračujeme v miernom vetre smerom na Rákoň a premýšľame kadiaľ sa spustíme.

V roháčskej doline pred dvoma dňami pršalo a tak sa spravila snehová škrupina. Možnosti pre zjazd sú: naspäť južnou stranou do Roháčskej doliny, do Látanej doliny alebo južnou stranou Volovca.

Po výživnom obede na Rákoni a po dlhej diskusii ohľadom ďaľšieho postupu sa delíme na dve partie. Jedna ide dole cez Látanu dolinu a druhá pokračuje na Volovec.

Zjazd z Volovca nás lákal už dlho a za týchto podmienok to vyzeralo ako najlepšia voľba. Na južných stranách bolo najviac snehu a kôra bola hore celkom tenká, umožňujúca kontrolované oblúky.

Na vrchole Volovca je bezvetrie a slnko postupne zapadá za horizont. Vychutnávame si výhľad a postupne sa chystáme na zjazd.

Po jednom sa spúšťame dole do Roháčskej doliny. Jazda je úžasná, v žlabe sa práši, snehu je tak akurát nato, aby sme nedreli po zemi. Pod žľabom v doline však začína peklo. Škrupina dosahuje hrúbku 1 až 2 cm a dosky sa nedajú ovládať. Trpia prsty na rukách aj nohách. Hore raj, dole peklo. Všetko má však začiatok a koniec a tak sa po tomto trápení konečne dostávame ku Ťatliakovej chate. Zjazd od Ťatliačky je už len príjemným bonusom za týmto krásnym dňom.

  • Náročnosť: treba zvážiť
  • Dátum: 17.12.2016
  • Čas výstupu: 4-5 hodín
  • Prevýšenie: 1129 m
  • Vzdialenosť: 13 km