Náš príbeh

Zlaté časySúčasnosť

Vznik a história Žebrák Holding

Produkcia Žebrák Holding vznikla na jeseň v roku 2004. Po zostrihaní nášho prvého videa s názvom Bullshit 2 alebo ako sme si žili v Ťapešove, sme potrebovali vymyslieť aj názov produkcie.

Názov vznikol spontánne, bez dlhšieho premýšľania. Najskôr padol návrh Bučina Holding a nakoniec Žebrák Holding. Bučina aj Žebrák sú časti ťapešovského lesa, cez ktoré prechádza Ťapešovo Trail, ktorí sme sami vybudovali.

Začiatky

V našich začiatkoch sme natáčali videá na požičaný kompaktný fotoaparát. Vačšina videí bola o snowboardingu. Zábery z celej zimy sme postrihali do jedného editu.

Takto vznikli naše prvé videá s názvami SNB PROJEKT (2005), SNB PROJEKT 05/06 (2006), SNB BULLSHIT (2007) a TOTO JE ORAVA (2008)

V roku 2006 sa v Novoti uskutočnila pravdepodobne prvá snowboardová slopestyle súťaž na Hornej Orave – Battle of north. Na tejto akcii sme sa spoznali s ostatnými rajdrami z okolia a začali spolu jazdiť.

Snovo Snowboard Klub

V rokoch 2007 a 2008 sa zásluhou Snovo Snowboard klubu a strediska Orava Snow postavil kvalitný snowpark v Oravskej Lesnej, kde sme mali skvelé podmienky na jazdenie.

V roku 2008 sme zároveň vďaka portálu www.boardlife.sk získali kameru canon za zvýhodnenú cenu. Výstavba snowparku v Oravskej Lesnej a vlastníctvo novej kamery nakoplo naše jazdenie a produkciu.

Vývoj a napredovanie

V roku 2009 stredisko Orava snow pod vedením Ľudka Snováka a s našou pomocou postavilo na slovenské pomery nevídaný snowpark. Tento snowpark nám dal veľa a solídne sme sa tu vyjazdili.

V tom istom roku sme s teasrom na video Oravasnow vyhrali vďaka portálu www.freeride.cz v súťaži Ride Public gallery prvú snowboardovú dosku.

Video Oravasnow (2009) sme po zime prvýkrat verejne premietali na akcii Budafest v Námestove na amfiteátri. Postupne sme naše videa premietali v Hruštíne, Vavrečke, Námestove, Oravskej Lesnej, Zakamennom a v Ťapešove.

2010

Nasledujúcu zimu sme natočili sériu “Žebráctiev”, videí natočených v jeden deň na jednom mieste:
1.Žebráctvo – Jib Garden za hotelom Liptov v Jasnej,
2.Žebráctvo – DYI ŽH park za humnami v Ťapešove,
3.Žebráctvo – Jib park Ošadnica ,
4.Žebráctvo – DYI ŽH park za humnami v Ťapešove,
5.Žebráctvo – Stredisko SKI Krušetnica

Zároveň sme spravili videoreporty z akcií: HRTN JIB vol.1, SK8 daj HRTN 2010 a Budafest 2010.

Filip Hrkeľ v tento rok vyhral slovenskú časť celoeurópskej súťaže KING OF SNOW a zúčastnil sa veľkého finále na Planai.

Z tejto zimy sme zostrihali video KRACH, za ktoré sme vyhrali FINÁLE Ride Public Gallery 2010/2011 a snowboardový komplet značky RIDE.

2011

Nasledovala na sneh slabá zima, kedy sa odohrala séria Orava jib kontestov: Orava HRTN Jibb, Orava BELEZ Jibb a Orava BUDA Jibb. Celú sériu zorganizoval Apko a vyhral Filip Hrkeľ.

Vyprodukovali sme video ŠROT.

2012

Zima 2012 bola produkčne najúspešnejšou zimou v histórii produkcie Žebrák Holding.

Bohatá nádielka snehu a návrat Pavla Trabalku z Colorada na Oravu vytvorili obrovskú motiváciu pre jazdenie a natáčanie záberov z rôznych spotov.

V túto zimu vzniklo naše prvé čisto prašanové video POWDER FINDER natočené v Jasnej.

Zároveň sme vytvorili prvé video, kde boli zábery len zo “streetu”, čo ukazuje video VAJCO, ktoré je súčasťou Trilógie Múka-Vajco-Hnoj.
Múka – zábery z backcountry
Vajco – zábery zo streetu
Hnoj – všetko ostatné

Za trilógiu sme vyhrali finále Ride Public Gallery 2012/2013 a snowboardovú výbavu od značky RIDE.

2013

Vydarenú a na sneh bohatú zimu 2013 sme zakončili videom NUDA. Za toto video sme po tretíkrát vyhrali Finále RIDE Public gallery. Video NUDA zakončuje jednu skvelú etapu produkcie Žebrák Holding.

V týchto časoch sme vďaka týmto výhram mohli nakúpiť potrebné veci pre produkciu a partiu: kamery, statív, bungee lano a  štyri lavínové sety.

Ďakujeme portálu www.freeride.cz a značke RIDE za obrovskú podporu a za všetky skvelé ceny.

Logo Žebrák Holding

Súčasnosť Žebrák Holding

Snowboarding

Za posledné roky sa zmenili snehové a klimatické podmienky. Za snehom treba cestovať do vyšších polôh alebo do ďaľekých zemí.

V posledných rokoch sa okrem freestyle snowboardingu zameriavame aj na freeride. Do klubu sme zakúpili štyri lavínové sety a viacerí sme absolvovali lavínový výcvik. Láka nás prašan a čisté lajny v backcountry.

Snowboarding a freeride nás priviedol do ďaľekých aj neďalekých krajín. Rakúsko, Švajčiarsko, Česko, Poľsko, Taliansko, Francúzsko, Andorra, Island, Nový Zéland, Japonsko, USA a Kanada sú krajiny, kde niektorí z nás jazdili, žili a pracovali, poprípade stále žijú, pracujú a jazdia.

Biking

Biking, horská cyklistika, MTB alebo jazda na bicykli je ďalšia aktivita, ktorú väčšina z nás obľubuje. Jazdeniu na bicykli sa dá venovať od jari do neskorej jesene, prípadne aj cez zimu.

Jazda na bicykli prináša veľkú radosť a zároveň zvyšuje kondíciu jazdca – bikera. Bicykel taktiež predstavuje aj ekologický dopravný prostriedok. Prináša nám skvelé možnosti spoznávať okolitú krajinu a aktívne tráviť voľný čas.

Radi jazdíme nové traily a nové destinácie. Biking, podobne ako snowboarding zvyšuje túžbu cestovať a spoznávať nové miesta. K bikingu taktiež patrí výstavba nových trailov – trail building.

Hiking

Hiking, turistika alebo pohyb v horách je aktivita, ktorej sa venujeme s radosťou. Turistika je vynikajúci spôsob relaxácie a načerpania nových síl v prírode.

V našom regióne sú ideálne podmienky pre turistiku na jeseň, kedy býva najstabilnejšie počasie a príroda maľuje všetkými farbami.