Tento článok je voľným pokračovaním februárového článku Stará Hora Trail – Výzva na brigádu. Prečítajte si o brigáde, vďaka ktorej je Stará Hora Trail prejazdný v celej dĺžke. V druhej časti je opísaný samotný trail a nakoniec je krátke zamyslenie ako ďalej.

Brigáda

Akcia zameraná na vyčistenie trailu Stará Hora sa uskutočnila v preloženom termíne prvú júnovú nedeľu. Cieľ spojazdniť a vyčistiť chodníček po tomto atraktívnom hrebeni sa na veľkú radosť všetkých zúčastnených podarilo splniť.

Popri postupnom uvoľňovaní protikoronových opatrení sme boli všetci radi, že sme sa konečne mohli stretnúť na spoločnej akcii. Brigádu svojou účasťou podporilo 12 trailbuilderov a 2 trailbuilderky z okresov NO a TS. Dievčatá a chlapci, veľká vďaka, že ste prišli.

Poďakovanie patrí aj obchodu s pracovným oblečením KOBRASHOP.EU, ktorý nás podporil 36-timi kusmi pracovných rukavíc. Tie sa hodili pri opiľovaní konárov alebo pri práci so špičkovým náradím pre trailbuilding Tatra, Fatra, Matra od slovenskej firmy DEVONIC TOOLS.

Deväť kusov tohto náradia zabezpečila chata AKORD a všetci sme s nadšením skúšali, čo všetko toto náradie znesie a dokáže. A dokáže naozaj veľa: kopať, hrabať, sekať, “žabovať”, tvarovať a tvoriť Vašu vysnívanú lajnu. Na traili tak pribudlo aj zopár skokov, klopeniek a dropov. Brigádu sme ukončili na chate AKORD skvelou grilovačkou a pohostením od domácich. Ďakujeme krásne. Ako pamiatku sme si odniesli krásne tričko od Orava North Frontier.

O traili Stará Hora

Trail začína na Prehalinách a v prvej polovici kopíruje modrú turistickú značku. Po krátkom cca 600 metrovom stúpani po lesnej ceste prichádzame na vrchol Starej Hory, odkiaľ sú prvé výhľady na priehradu, Tatry a Babiu Horu. Odtiaľ začína priamočiary zjazd po hrebeni až na Slanickú Osadu.

Na Prehaliny sa dá jednoducho dostať po asfaltke alebo viacerými cestičkami z Vavrečky. Spojenie Stará Hora trailu a Ťapešovo trailu trvá tri hodiny pri štarte z Vavrečky.

Stará Hora Trail on Trailforks.com

Ďalšie výzvy – Vavrečka Trail a Budín Trail

Magurka a okolie ponúkajú výnimočné terény pre horskú cyklistiku – MTB. Chýbajú tu však traily na jazdenie a pravdepodobne aj väčšia skupina ľudí, ktorá ich bude tvoriť a starať sa o ne. Vyčistením a vybudovaním trailu to všetko len začína. Traily treba každoročne čistiť, udržiavať a taktiež byť zmierený s tým, že všetka námaha môže jeden deň dôsledkom ťažby alebo prírodnej kalamity vyjsť nanivoč.

Príkladom je napríklad legendárny trail Zubačka, ktorého druhá polovica zmizla zo dňa na deň dôsledkom veternej kalamity. Všetko toto ale stojí za námahu a možnosť zajazdiť si viacej trailov v jeden deň Vám určite vyčarí úsmev na tvári.

Takže čo ďalej? Chalani z Vavrečky ma v deň brigády zobrali na jeden potencionálny trail, ktorý vedie z lúky pri poľovníckej chate (tam, kde finišuje súťaž Kráľ Magurky) na horný koniec Vavrečky. Trail ide krásnym terénom, kde sú skalky, hrebienky, terasy a rôzne prírodné útvary ako stvorené na vytovrenie naturálneho a zábavného trailu. Taktiež tu nie je veľa roboty a stačí vyčistiť cestičku od konárov.

Trasa potencionálneho Vavrečka Trailu. Červenou je úsek, ktorý treba vyčistiť. Spolu to má dĺžku cca 2km.

Naším veľkým snom je aj trail z Budína do Lokce alebo smerom na Ťapešovo trail. Sieť trailov v našom okolí by umožnila celodenné jazdenie po týchto trailoch. Z okolia spomeniem Babia Gora Trails v Zawoji alebo Zákamenné Trails. Na týchto miestach už vznikla sústava trailov a tak tam môžete prísť jazdiť na celý deň.

Samozrejme, že traily treba tvoriť s rozumom a pri ich tvorbe sa držať zásad a pravidiel trailbuildingu. Viac o stavaní trailov sa dozviete z tohoto článku od Redbullu (článok je po anglicky).
Vidíme sa na ďalšej brigáde alebo pri jazdení;)