Tento článok je napísaný pre všetkých bikerov z Námestovského okresu, špeciálne však pre bikerov z Námestova a Vavrečky. Cieľom je oboznámiť komunitu o možnostiach, ktoré ponúka naša Oravská Magura pre horskú cyklistiku. Mnohí z Vás už pravdepodobne navštívili a jazdili náš lokálny cyklotrail v Ťapešove.

Možno si niekto aj povedal: “čo keby bolo takýchto trailov viac?“ Dobrá správa je, že takýchto trailov môže byť v našom okolí viac. Treba len vyčistiť a pospájať rôzne chodníčky a cestičky, ktoré sa ukrývajú v našich lesoch. Jedna takáto cestička a takmer hotový trail sa ukrýva blízko Námestova a Vavrečky. Táto 3.5 km dlhá trasa z Prehalín na Slanicu vedie po malebnom hrebienku cez vrch Stará Hora a poskytuje krásne výhľady na Vavrečku, Námestovo, Babiu Horu, Pilsko a Oravskú Priehradu.

Stara Hora Trail mapa
Stará Hora Trail na mape (vyznačený modrou farbou)

O čo vlastne ide a čo treba spraviť, aby sme tadiaľto mohli jazdiť na bicykloch?

Stará Hora Trail začína na Prehalinách a prvá polovica kopíruje modrú turistickú značku, ktorou sa dostaneme k areálu starého PUNCHU alebo k pumpe Slovnaft. Na mieste, kde sa turistický chodník stáča a zvažuje doľava (pozri foto), pokračujeme rovno po hrebeni. Po toto miesto je trail takmer čistý a prejazdný.

V druhej časti, ktorá smeruje na Slanicu, bola spravená preriezka a na zemi ostali všetky konáre. Tieto konáre na zemi sú jedinou prekážkou, ktorá bráni jazde na bicykli po tomto úseku. Konáre treba vyčistiť a tu sa dostávame k podstate tohoto článku.

Brigáda

Podstatou a hlavným zmyslom je dať na vedomie, že po zime sa uskutoční brigáda, ktorá bude mať za cieľ spojazdniť a vyčistiť tento trail za jeden víkendový deň. Som presvedčený, že ak sa nás tam nazbiera aspoň desať bikerov, tak to spolu dokážeme. Kto by sa chcel brigády zúčastniť a pomôcť tak dobrej veci, nech sleduje facebook skupinu Žebrák Holding a tiež facebook funpage zebrakholding.sk.
V pravý čas vytvoríme udalosť s termínom aj detailami. Brigáda sa uskutoční podľa počasia niekedy na jar (apríl, máj alebo jún).

Prečo to celé má zmysel?

Nechcem tu opisovať, prečo treba začať ako komunita vytvárať podmienky pre horskú cyklistiku v našom regióne. To si nechám na ďalší článok, ktorý niekedy napíšem. Chcem tu hlavne zdôrazniť, prečo som presvedčený, že vyčistenie a spojazdnenie tohoto trailu je dobrý nápad.

  1. Prístupnosť a skvelá lokalita – Stará Hora trail je ľahko a rýchlo prístupný z Námestova a Vavrečky a sú odtiaľto krásne výhľady.
  2. Málo práce a veľký potenciál – jediné čo tu treba spraviť je vyčistiť konáre z preriezky. Jednému alebo dvom by to trvalo dlhé hodiny a viacej dní. Pre väčšiu skupinu ľudí to bude jednodňová zábava.
  3. Mladý les – v tejto lokalite je všade naokolo a teda na najbližších 50 rokov tu nehrozí žiadna hospodárska tažba.

Výhľad na Námestovo

Nakoniec ešte prikladám GPX a verím, že čoskoro v našom okolí pribudne ďalší skvelý lokálny cyklotrail.
Vidíme sa na brigáde;)