Dve Hole, dve strediská

Vasiľovská Hoľa a Kubínska Hoľa sú špeciálne miesta. Nachádzajú sa na hrebeni Oravskej Magury medzi hlbokými pralesmi. Okrem toho, že z týchto miest je v dobrom počasí skvelý výhľad, nachádzajú sa tu aj lyžiarske strediská SKI PARK Kubínska hoľa a Ski Zábava Hruštín. Medzi vrcholovými stanicami vlekov je to vzdušnou čiarou niečo cez 2 kilometre a na pásoch sa táto vzdialenosť dá prejsť približne za 45 minút po modrej turistickej značke. Keďže trasa prechádza cez dve strediská a vysoko položený les, je tu takmer vždy istota, že tu bude sneh.

Medvedia cesta

Okruh začína pri hoteli Kristína, dá sa zaparkovať aj nižšie, pod strmou príjazdovou cestou do strediska. Nahodíme pásy a vyšlapeme prvých 200 výškových metrov hore zjazdovkou. Po pol hodine sa nachádzame na vrchole Vasiľovskej Hole. Odtiaľto vedie na Kubínsku Hoľu rozprávkový, modro značený turistický chodník, ktorý prechádza cez krásny prales. Pasovanie na Kubínsku Hoľu trvá približne 45 minút a pozvoľným stúpaním sa dostávame na miesto, odkiaľ sú prekrásne výhľady na Oravskú Kotlinu a na okolie Dolného Kubína.

Možností na jazdu a občerstvenie je veľa

Vrchol Kubínskej Hole predstavuje ideálny cieľ alebo checkpoint pre každý výlet. Kto bol ten vie, a kto nebol nech tam ide a presvedčí sa na vlastné oči. Možností na jazdu a občerstvenie je na Kubínskej Holi naozaj veľa. Ak na jazdenie a hostinu nie je čas, dá sa jednoducho vrátiť späť na Vasiľovskú Hoľu a spokojne sa spustiť k autu. Táto varianta trvá dokopy približne dve hodiny.

 Kubínska Hoľa

Jazdenie na Kubínke je zážitok. Členitý terén, široké zjazdovky, krásne lesy, skvelé výhľady, solídne prevýšenie 600 metrov a veľa možností  pre naplnenie žalúdkov. Výšľap zdola na vrchol zaberie približne 80 minút a vyžaduje zvýšené úsilie, ktoré ale stojí zato. Odmenou je ďalšia jazda Vasiľovskou Hoľou;)

Prečo tu ísť?

 Tento skvelý okruh je vhodný aj pre úplných začiatočníkov alebo pre hocikoho kto nemá veľa času. Na jar, keď je dlhšie vidno, sa dá stihnúť po práci. Na začiatku zimy keď ešte nie je dostatok snehu v Tatrách, sa tu dá pekne pošľapať a zajazdiť. Vidíme sa na horách.